Jak dobierać nici chirurgiczne według ich rodzajów?

Dobrze dobrane do zabiegu nici mogą spowodować większą wytrzymałość, a także fakt, że rana po zagojeniu będzie wyglądać bardziej estetycznie. Istnieje wiele aspektów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze tego elementu pracy. Poniżej omówimy najważniejsze z nich.


Dobieranie nici chirurgicznych powinno odbywać się pod względem użyteczności dla lekarza, a także czynników, które mogą wpłynąć na pacjenta. Istnieje także kilka podstawowych aspektów, o których nigdy nie można zapomnieć, są to: sterylność, nie generowanie ryzyka infekcji.


Kwestiami indywidualnymi, które są ważne dla lekarza, który dobiera nici chirurgiczne https://lines.com.pl/oferta/dzial-medyczny/chirurgia-blok-operacyjny-anestezjologia/nici-chirurgiczne/ powinny być poręczność użytkowania, stabilność węzła, siła podtrzymywania tkankowego. Wśród wymienionych już sama poręczność użytkowania nie jest taka prosta jak mogłoby się wydawać. Na poręczność nici składają się takie elementy jak elastyczność nici, niska pamięć skrętu i łatwość sprowadzenia węzła.


Jakie elementy są najważniejsze dla pacjenta? Na komfort fizyczny jak i psychiczny pacjenta wpływają takie elementy jak materiał, z którego została wykonana nić chirurgiczna (materiał syntetyczny i naturalny), czas wchłaniania (nici wchłanialne i niewchłanialne), grubość.


Jednym z elementów, które mogą wydawać się błahe jest kolor (czarny, niebieski, fioletowy, biały). Dla pacjenta jest to niezwykle ważne choć nie zdaje sobie z tego sprawy. Jednak wybranie nici, która będzie prawie niewidoczna lub wręcz niewidzialna znacząco podniesie komfort odczuwany przez Pacjenta.