Materiał siewny, czyli kilka istotnych informacji

Materiał siewny, czyli kilka istotnych informacji

Stawiając na przedstawiany w niniejszym artykule materiał siewny powinno się bezwzględnie pamiętać o tak zwanej potencjalnej umiejętności nakierowanej na występujące kiełkowanie. Poza tym nie powinno się zapominać o fakcie, że muszą być one zarówno czyste, jak i zdrowe.


Materiał siewny https://ampol-merol.pl/kategorie/4/material-siewny

Częstym problemem w produkcji jest zakażenie ziarna grzybami. Takie ziarno jest jasnoróżowe, pomarszczone i ma niewyraźny kolor. Odpowiednio zainfekowane liczne nasiona w pewien sposób zmieniają kolor w momencie kiełkowania. Nie należy także zapominać, że to właśnie grzyb rosnący w miejscu sadzonki odpowiednio wytwarza liczne toksyny będące jednak toksyczne dla wszystkich młodych sadzone. Skutkuje to tym, że uszkadzają one w czasie kiełkowania w nakierowaniu na występujący materiał siewny.


Zainfekowane ziarna należy dokładnie leczyć zaprawą, która zapobiega rozwojowi tego patogenu przed siewem. Nasiona powinny mieć co najmniej 98% czystości. Co powinny zawierać dobre nasiona? Cóż, należy go usunąć: drobne nasiona, słabo wypełnione i zainfekowane grzybami, pęknięte i uszkodzone nasiona, nasiona chwastów, kamienie, resztki słomy i kłoski. Zawartość nasion innych zbóż nie powinna przekraczać 7 sztuk.


Powinno się zauważyć, że produkcja preferowanej jakości certyfikowanych nasion jest bardzo trudna, pracochłonna i droga. Niemożliwe jest nawet wyprodukowanie nasion o podobnej jakości na odpowiednim gospodarstwie, a wysiew nasion o nieznanym pochodzeniu i wątpliwej jakości zawsze wiąże się z niższymi plonami gorszej jakości. Chore rośliny wyrastają z chorych sadzonek na początku ich rozwoju i wymagają dodatkowej ochrony grzybobójczej, która jest wynikiem zakażenia.


Przed podjęciem decyzji o wysiewie kwalifikowanego lub niecertyfikowanego materiału należy zatem wziąć pod uwagę wszystkie argumenty za kwalifikowanymi nasionami i ocenić ryzyko wysiewu często nieprzetworzonych, nieprzetworzonych i źle traktowanych nasion własnych lub z niebezpiecznego źródła. Kwalifikowany materiał jest bardziej wiarygodną decyzją.